Bez bezpośredniego wskazania różnic pomiędzy wet a dry carbonem każda normalna osoba może przeoczyć rozbieżność w ich właściwościach. Wygląd to czysto osobista preferencja, ale projektowanie, produkcja i pielęgnacja dry, a wet carbonu znacznie się różnią. Termin carbon jest powszechnie używany do opisania podobnie wyglądających paneli, które są faktycznie lżejsze niż ich metalowe lub plastikowe odpowiedniki. Istnieją różnice w sposobie wykonania paneli, składnikach użytych do wykonania paneli oraz projekcie konstrukcyjnym, które wpływają na wytrzymałość, wagę i nieuchronnie koszt każdego panelu.
Wet carbon
Wet carbon to włókno węglowe, które ma ogólnie błyszczące wykończenie, można je zobaczyć na przykład w wysokiej klasy Mercedesie. Ogólnie tańszy niż dry carbon, wet carbon produkuje się głównie na jeden z dwóch sposobów: malowanie lub infuzja.
Malowanie: bez względu na to, jak wykonany jest carbon, istnieją pewne kontrole jakości podczas produkcji, aby upewnić się, że się nie rozpadnie. Jednak metoda malowania wet carbonu wydaje się być najbardziej luźna w tych kontrolach jakości. Z drugiej strony jest to również najtańsza opcja dla producenta i konsumenta.
Proces ten obejmuje malowanie żywicą epoksydową na tkanej strukturze carbonu i utwardzanie jej za pomocą zewnętrznego źródła ciepła. Jest to najmniej skuteczny sposób utwardzania i prawidłowego wiązania żywicy epoksydowej. W wyniku tego procesu powstaje gotowy produkt o zróżnicowanej konsystencji pod względem rozkładu, masy i wytrzymałości żywicy epoksydowej. Nawet niewielkie niedoskonałości żywicy epoksydowej podczas tego procesu utwardzania mogą spowodować drastyczne spadki wytrzymałości strukturalnej.
Infuzja: Metoda ta polega na użyciu wysokiego ciśnienia i podciśnienia (oczywiście nie odkurzacza czyszczącego, ale próżni, w której absolutnie nie ma powietrza). Podczas tkania włókna węglowego na powierzchnię nakładana jest żywica epoksydowa, a przy dużym ciśnieniu i próżni przepycha się ją przez włókna, aż konsystencja żywicy epoksydowej we włóknach będzie mierzalnie dokładna. Struktura utwardza się i testuje.
Dry carbon
Dry carbon jest nieco inny. Kosztuje więcej, ale jest około 70% lżejszy niż wet carbon, jest tak samo wytrzymały jednak sztywniejszy. Powodem, dla którego dry carbon wygląda na „suchy”, jest to, że poddaje się go najbardziej rygorystycznym kontrolom jakości. Dry carbon wytwarzamy przez powlekanie każdego określonego splotu odpowiednią ilością żywicy epoksydowej, zanim się zwiąże lub utwardzi. Optymalizuje to jego wytrzymałość i ogranicza ilość zbędnej żywicy epoksydowej w strukturze. W ten sposób znacznie zmniejsza wagę. Ponieważ żywicy epoksydowej nie powleka się na powierzchni i wypala, wygląda tak „sucho”.

Podsumowanie
Wet jest tańszy, mniej wytrzymuje, waży więcej i jest gorszej jakości. Dry jest droższy, jego produkcja kosztuje więcej z uwagi na użycie autoclave, ale za to eliminuje to bąbelki powietrza wzmacniając całą strukturę. Waży mniej i jest bardziej wytrzymały, niż „mokry” carbon. Mimo wszystko oba rodzaje carbonu potrzebują trochę czułości! Folia PPF czy ceramika to jedne z usług jakie mogą zapewnić nasi autoryzowani partnerzy, żeby dokładki z Carbonite.pl wyglądały przyzwoicie przez cały czas.