W dzisiejszych czasach większość kierowców chce, aby ich samochód był nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny. Jednym z popularnych sposobów na poprawienie wyglądu samochodu jest montaż dokładki zderzaków. Czy jednak takie dodatki mogą przeszkadzać mechanikowi podczas naprawy samochodu?
Splitter samochodowy
Dokładki zderzaków, nazywane również splitterami lub canardsami, to elementy, które są zamontowane na dolnej krawędzi zderzaka samochodu. Ich główną funkcją jest zmniejszenie oporu aerodynamicznego, co pozytywnie wpływa na osiągi samochodu, szczególnie podczas jazdy na wysokich prędkościach. Dodatkowo, dokładki zderzaków mogą poprawić wygląd samochodu, nadając mu bardziej sportowy i agresywny charakter.
Jednym z materiałów, z których są produkowane dokładki zderzaków, są tzw. carbony. Są one bardzo lekkie i wytrzymałe, co sprawia, że są popularnym wyborem wśród kierowców. Carbony do swojego samochodu możesz zamówić nawet u nas. Jednak, niektórzy mechanicy mogą mieć pewne trudności z naprawą samochodu przy zamontowanych dokładkach.
Carbonowe progi
Podnoszenie samochodu podnośnikiem przy zamontowanych carbonowych dokładkach progów nie utrudni procesu podnoszenia. Jest to możliwe dzięki temu, że są mocno przymocowane do nadwozia samochodu, co zapewnia dodatkową sztywność konstrukcji i nie wpływa negatywnie na proces podnoszenia.
Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa podczas podnoszenia samochodu podnośnikiem. Przede wszystkim należy upewnić się, że podnośnik jest stabilnie ustawiony i nie ma ryzyka, że samochód zsunie się z podnośnika. Ponadto, należy wykorzystać odpowiednie punkty podnoszenia zalecane przez producenta samochodu, aby uniknąć uszkodzenia podwozia.
Większość samochodów jest wyposażona w tzw. jackpointy, czyli specjalne punkty podnoszenia, które są zwykle umieszczone na ramie samochodu lub na poszczególnych osiach. Carbonowe dokładki progów nie powinny zasłaniać tych punktów, dzięki czemu podnoszenie samochodu będzie jeszcze łatwiejsze i bardziej bezpieczne. Jednak w przypadku niektórych samochodów może się zdarzyć, że punkty będą w pobliżu dokładek progów, w takiej sytuacji warto upewnić się, że nie będą przeszkadzały.
Carbonowe dokładki progów, szczególnie jeśli są mocno obniżone, mogą sprawić, że samochód obniży się o kilka centymetrów. W takim przypadku, nawet standardowy podnośnik może nie być w stanie podnieść samochodu wystarczająco wysoko, co utrudniłoby wykonanie naprawy.
Jeśli dodatkowo mamy zmodyfikowane zawieszenie, na przykład za pomocą sportowych sprężyn Eibach lub zawieszenia typu KW/Ohlins, to sytuacja może być jeszcze bardziej skomplikowana. W tym przypadku, konieczne może być użycie niskoprofilowego podnośnika, który pozwoli na podniesienie samochodu wystarczająco wysoko, aby przeprowadzić niezbędne naprawy.
Dokładki zderzaków i ich przeszkadzanie w naprawie
Wszystko zależy od sposobu, w jaki dokładki zderzaków zostały zamontowane. Jeśli są one zamocowane w sposób umożliwiający łatwe zdejmowanie, to nie powinno być żadnych problemów dla mechanika podczas naprawy samochodu. Jednak, jeśli zostały zamocowane w sposób trudny do usunięcia, to naprawa samochodu może być utrudniona.
Warto zaznaczyć, że nie tylko sposób montażu dokładek zderzaków ma znaczenie, ale także model samochodu, na którym chcemy je zamontować. W niektórych samochodach, nasz carbonowy splitter może zasłaniać kilka śrub, co oznacza, że w przypadku naprawy lub wymiany części, trzeba będzie zdemontować zderzak razem z osłoną silnika. Naprawa samochodu raczej nie będzie bardziej czasochłonna i kosztowna, ale warto zwrócić uwagę na takie kwestie.