Carbon, znany również jako włókno węglowe, to materiał, który stał się bardzo popularny w przemyśle motoryzacyjnym. Dlaczego tak się dzieje? Główny powód to lekkość i wytrzymałość, co czyni go idealnym materiałem do stosowania w samochodach.
Carbon to materiał kompozytowy składający się z włókien węglowych umieszczonych w macierzy z żywicy epoksydowej. Dzięki temu połączeniu, elementy wykonane z carbonu są wytrzymałe, sztywne i jednocześnie bardzo lekkie.
Carbon i jego zalety
Stosowanie carbonu w samochodach ma wiele zalet. Zastosowanie carbonu pozwala na zwiększenie wydajności samochodu. Lekkie elementy wykonane z tego materiału poprawiają przyspieszenie, hamowanie i prowadzenie pojazdu, ale wszystko w ilościach znikomych. Carbon jest bardzo trwały i odporny na korozję. Znajduje zastosowanie w wielu elementach samochodów, od karoserii i podwozia, przez felgi, aż po kokpity i wnętrza pojazdów.
Dzięki zastosowaniu carbonu w karoserii, samochody są lżejsze i bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Stosowanie carbonu w felgach pozwala na uzyskanie mniejszej masy, co poprawia przyspieszenie i prowadzenie pojazdu. Znajduje on również zastosowanie w kokpitach i wnętrzach pojazdów. Elementy wykonane z tego materiału są bardzo trwałe i odporne na ścieranie, co oznacza, że dłużej zachowują swój atrakcyjny wygląd.
Według nas wygląd włókna węglowego to jedna z jego największych zalet. Charakterystyczna, ciemna barwa, połysk i unikalna struktura czynią go niezwykle estetycznym i atrakcyjnym. Ponadto, jego wyjątkowa tekstura i trwałość sprawiają, że jest to materiał o niezwykłych walorach wizualnych i użytkowych. Zależnie od jego użycia może wyglądać on eksluzywnie albo… kiczowato! Naszym ulubieńcem są zdecydowanie dekory z niebieską nicią w S4 B5, natomiast jesteśmy przeciwnikami carbonowych masek do samochodów z potężną ilością wlotów, które nie mają sensu, a właściciel nie wie nawet o tym, że redukuje ona wagę.

Wady carbonu
Należy jednak pamiętać, że stosowanie carbonu wiąże się również z pewnymi wadami. Przede wszystkim jest to materiał bardzo kosztowny, co przekłada się na wyższą cenę samochodu. Ponadto, jego produkcja jest skomplikowana i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu, co również wpływa na jego cenę.
Kolejną wadą stosowania carbonu jest to, że jest on mniej elastyczny niż inne materiały stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, co oznacza, że w razie wypadku może ulec trwałym uszkodzeniom.
Włókno węglowe jest stosowane w szerokim zakresie produktów, od kijów golfowych po samochody, i w większości przypadków jest to bezpieczny i trwały materiał, który nie powoduje obrażeń ani szkód dla użytkowników. Więcej o jego wykorzystaniu przeczytasz tutaj!